Miért olyan kínos a pénzről beszélni? – Egy magyar tabu nyomában
„És… mennyit keresel?”
Ugye te is érezted már, hogy ez a kérdés olyan, mintha valaki besétálna a nappalidba cipőstül. Mert pénzről beszélni ciki. Kellemetlen. Túl személyes. Pedig nap mint nap használjuk, dolgozunk érte, fizetünk vele, számolgatjuk. Akkor miért érezzük úgy, hogy ez az a téma, amit még a legjobb barátainkkal sem szívesen boncolgatunk?
Ebben a bejegyzésben annak járunk utána, miért tabu a pénzről beszélni Magyarországon – a családban, a párkapcsolatban, a testvérekkel vagy a barátokkal. És miért lehet ez a hallgatás sokszor sokkal károsabb, mint maga a „kényes” téma.
Ez még a szocializmusból maradt ránk?
A rendszerváltás előtt a fizetés kevésbé volt tabutéma – nem voltak óriási bérkülönbségek, a bérlisták nyilvánosak voltak, nem volt min feszengeni. De aztán jött a piacgazdaság, a növekvő különbségek és a „versenyezz magaddal” mentalitás, és a pénz hirtelen kényelmetlenné vált.
Rozgonyi Tamás szociológus szerint sokan úgy érzik: vagy túl keveset, vagy túl sokat keresnek ahhoz, hogy szívesen beszéljenek róla. A kevés pénzből élők nem akarnak sajnálatot, a jól keresők meg irigységet kerülnek. (Forrás: Origo)
A WMN.hu egyik írása szerint a magyarok egy része szívesebben beszél a halálról vagy a szexről, mint a fizetéséről. Ez azért sokat elárul arról, milyen mélyről jövő tabu ez nálunk.
A pénz és az irigység kéz a kézben járnak
Van egy jelenség, ami sok magyar beszélgetés árnyéka: az irigység. A GfK egyik kutatása szerint a magyar emberek különösen hajlamosak irigykedni más anyagi helyzetére – és ezt sokan érzik is: nem szívesen mutatják ki, ha jól mennek a dolgok.
Nem véletlen, hogy sokan inkább lehalkítják a saját sikereiket: kisebb összeget mondanak, elbagatellizálják a fizetésemelést, és úgy tesznek, mintha semmi extra nem történt volna. A pénz egyszerűen feszélyez – mindenkit más okból, de a hatás ugyanaz: csend.
Családban sem egyszerű
A párkapcsolatokban is jellemző, hogy a pénz nem téma – egészen addig, amíg nagy baj nem lesz. A KSH adatai szerint a válások okai között az anyagi gondok, pénzügyi konfliktusok előkelő helyen szerepelnek.
Pszichológusok és párterapeuták egyetértenek abban, hogy sokszor nem maga a pénz a probléma, hanem az, hogy nem beszélünk róla időben, őszintén, tisztelettel.
Testvérek között is gyakran tabu az anyagi helyzet: nem beszélnek a fizetésről, nem kérnek segítséget, nem tisztázzák az örökösödési kérdéseket. Ez gyakran feszültséghez, sértettséghez vezet – csak mert senki nem mondta ki, amit mindenki érez.
Barátságban sem könnyebb
Barátokkal is hasonló a helyzet. A legtöbben nem akarják a másikat kellemetlen helyzetbe hozni. Ha valaki nem tud eljönni egy drágább programra, inkább hivatkozik elfoglaltságra, minthogy azt mondja: „Most nem fér bele.”
Pedig egy jó barátság bírja a pénzügyi őszinteséget is. Már ha hagyjuk neki.
A pénz = önértékelés?
Pszichológiai szempontból a pénz nem csak pénz – sokak számára az önértékelés része. Ha jól keresel, azt hiszed, „valaki” vagy. Ha nem, akkor jön a szégyen, a kisebbrendűségi érzés. Ezért van, hogy egy pénzügyi beszélgetés néha olyan, mintha valaki a lelkedbe kérdezne bele.
Van remény?
Szerencsére igen. A fiatalabb generációk – különösen a Z generáció – már sokkal nyitottabb a pénzügyi őszinteségre. Megmondják, ha valami nem fér bele, és nem szégyellik, ha spórolnak. Egyre többen beszélnek befektetésekről, pénzügyi célokról, akár TikTokon is.
A jó hír, hogy tanulható az egészséges pénzügyi kommunikáció – csak szándék kell hozzá.
A tabuk megtörése – hogyan kezdjünk beszélni a pénzről?
Rendben, megértettük a problémát – de hogyan lépjünk túl rajta? Íme néhány egyszerű, de működő tipp, ami segíthet:
1. Kezdd kis lépésekkel
Nem kell rögtön a teljes pénzügyi múltadat kiteregetni. Elég, ha például annyit mondasz egy barátnak: „Figyelj, most spórolok, úgyhogy kereshetnénk egy olcsóbb programot.” Ezzel máris egyenes vagy, de nem kellemetlen.
2. Legyen helye a pénzről való beszélgetésnek
Pároddal érdemes lehet havonta egyszer leülni és átbeszélni a költségeket, célokat. Ne veszekedéskor kerüljön elő a téma, hanem amikor mindenki nyugodt – akkor könnyebb őszintének lenni.
3. Használj „én-üzeneteket”
Ne azt mondd: „Miért költöttél megint ennyit?”, hanem inkább: „Kicsit aggódom, hogy nehéz lesz kijönni a hó végéig.” Így nem támadsz, hanem megosztasz.
4. Ha nem megy, kérj segítséget
Van, hogy a pénzügyi feszültségek túl mélyek – ilyenkor nem ciki szakemberhez fordulni. Egy pénzügyi tanácsadó vagy párterapeuta segíthet helyre tenni a dolgokat.
5. Mutass példát
Ha van gyereked, vond be a pénzügyi döntésekbe – életkorának megfelelő szinten. Ha nyíltan beszélsz a pénzről, ő is ezt tanulja meg, és így egy új generáció már kevesebb tabut cipel.
Ha neked is van olyan történeted, amikor nem mertél beszélni a pénzről, vagy amikor pont az őszinteség oldott meg egy helyzetet – írd meg kommentben vagy oszd meg mással. Mert minden egyes kimondott mondattal egy kicsit kevesebb lesz a tabu.
Megosztás: